“CO NAM OPOWIECIE NA PIĘTNASTOLECIE?”
To temat jubileuszowego Wierszowiska 2015 czyli XV Festiwalu Polskiej Poezji dla Dzieci – Wierszowisko 2015.
Duma Forum Polskich Szkół w Holandii – Wierszowisko urosło do rangi wydarzenia sięgającego poza granice Holandii, na które wszyscy niecierpliwie czekają. Ten cykliczny Festiwal Polskiej Poezji dla Dzieci odbędzie się po raz 15ty w marcu 2015 roku. Tradycyjnie już spotkamy się w ośrodku Maldenstijn w Malden na południu Holandii. W tym wspaniałym miejscu możemy profesjonalnie ugościć naszych młodych artystów, ich rodziców, widzów, a także wielu gości od lat odwiedzających festiwal.
Na występy przyjeżdżają przedstawiciele organizacji wpierających bądź współpracujących z Forum Polskich Szkół w Holandii. W jury regularnie mamy zaszczyt gościć przedstawicieli Ambasady RP w Hadze, Senatu RP, PNKV, pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej, uznanych artystów polskich scen teatralnych, przedstawicieli szkół z innych krajów, przedstawicieli środowisk literackich i muzycznych, czy też firm sponsorujących festiwal. Nasz Festiwal jest okazją dla dzieci mieszkających w Holandii do zaprezentowania na prawdziwej scenie, w prawdziwym teatrze swoich umiejętności aktorskich i recytatorskich.
Głównym celem Wierszowiska jest popularyzacja polskiej poezji dla dzieci i młodzieży. Przybliżamy ją nie tylko uczniom polskich szkół, ale także ich rodzicom oraz wszystkim osobom sympatyzującym. Na pomysł zorganizowania festiwalu poezji dziecięcej, piętnaście lat temu, jedna z nauczycielek ze szkoły w Tilburgu, Dorota Perłowska. Miało to na celu stymulację dzieci do nauki polskich wierszy z wykorzystaniem elementu rywalizacji i chęci bycia najlepszym. Okazało się, że jest to pomysł wręcz genialny w swojej prostocie, a jednocześnie bardzo efektywny. Zamiast narzekań typu a po co mi to, jakie to nudne i trudne, wiersze zostają wręcz połykane, a słowa trudne i nudne znikają ze słowników naszych pociech.
Dla nas natomiast, osób związanych z FPSN, jest to niezwykłe wydarzenie. Jednego dnia, na jednej scenie, spotykają się uczniowie naszych szkół. Spędzamy ze sobą cały dzień, poznajemy się, rywalizujemy ze sobą, ale i uczymy się od siebie, zaprzyjaźniamy.
Podobno nazywa się to fachowo integracją środowiska polonijnego. A to środowisko jest zupełnie wyjątkowe. W jednej sali zbiera się najcenniejsza energia, jaką nasza wspólnota ma w osobach dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Wszyscy chcą być razem, mówić po polsku, poznawać polską literaturę, jak najpiękniej mówić po polsku. Pokazujemy kolejnym pokoleniom, że język polski, chociaż trudny, jest również językiem niezwykle pięknym. Nie można przekazać tego lepiej niż poprzez teksty Brzechwy, Tuwima i mniej lub bardziej znanych polskich poetów, którzy tak pięknie pisali i piszą dla dzieci.
Obecnie wszyscy skarżą się na znieczulicę, na brak motywacji, na brak czasu i na wiele innych rzeczy. Dlatego fakt, że co roku spotykają się wszyscy razem na kolejnym Festiwalu jest tak wyjątkowy. Nikomu nie szkoda czasu na to, żeby poćwiczyć z dziećmi w domu, przygotować je do swojej roli, zrobić dekoracje, uszyć kostiumy. A dziecko raz zarażone bakcylem Wierszowiska, nie pozbywa się go tak szybko. Dlatego też absolwenci, proszą, aby pamiętać o nich przy obsadach ról do kolejnych występów. Informacje na temat wszystkich edycji Festiwalu można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.wierszowisko.com
Oceniać wszystkie występy będzie wspaniałe Jury w składzie, którego zasiada miedzy innymi:
- Dorota Hulsenboom – Perłowska – Przewodnicząca Jury
- Senator Barbara Borys-Damiecka – Senator RP
- Małgorzata Pacek – Konsul Ambasady RP w Hadze
- Łukasz Dębski – pisarz, poeta, animator kultury
- Małgorzata Małyska – przedstawiciel ORPEG-PCN w Lublinie
Oraz przedstawiciele organizacji polonijnych
- Waldemar Pankiw – przedstawiciel PNKV
- Agnieszka Steur – pisarka, językoznawca
Nasz Jubileuszowy Festiwal jesteśmy zmuszeni zorganizować opierając się wyłącznie na darczyńcach. Są to organizacje polonijne na terenie Królestwa Niderlandów takie ja wymienione już wcześniej, czyli portal internetowy www.polonia.nl, www.niedziela.nl , Polsko-Niderlandzkie Stowarzyszenie Kulturalne, Scena Polska w Holandii, Polskie Radio Amsterdam, Pracuj FM, gazeta i TV PoPolsku.
Większość potrzebnych do realizacji projektu środków liczymy zebrać wśród polskich i polsko-holenderskich firm, działających na terenie Holandii. W ubiegłym roku udało nam się zebrać głównie od polskich sklepów w Niderlandach, polskich firm przewozowych oraz drobnych polskich przedsiębiorców.
Informacje o udziale gości honorowych.
Festiwal Polskiej Poezji dla Dzieci nie jest objętym żadnym patronatem. Wspierają nas portale internetowe działające na terenie Królestwa Niderlandów takie jak:
- www.linktopoland.com
- www.niedziela.nl,
- www.popolsku.nl,
- www.naszapolonia.nl.
Artykuły na temat Wierszowiska pokazują się w polskiej prasie w Holandii takiej jak Biuletyn PNKV, PoPolsku, Goniec Polski. Audycje o Festiwalu emitują radio PracujFM, Telewizja PoPolsku. Wielkim wsparciem jest dla nas TVP Polonia. Dzięki jej dyrektorowi, Łukaszowi Kardasowi, informacje na temat Wierszowiska oraz relacje z kolejnych edycji, ukazują się na antenie tej stacji. Bardzo liczymy na Patronat medialny TVP Polonii. Bylibyśmy również bardzo wdzięczni, gdyby imprezę mogła poprowadzić redaktor Magdalena Emilianowicz z programu „Polacy tu i tam”.
Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej www.wierszowisko.com lub pod numerem telefonu +31(0)610388521. Wszelkie pytania prosimy kierować również na adres: info@wierszowisko.com
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Małgorzata Smółka & Tomasz Karawajczyk